JAK JSME „OSLAVOVALI“ VZNIK ČESKOSLOVENSKA

Letošní podzim se nesl ve znamení oslav stoletého výročí založení Československé republiky. Kulatiny je třeba důstojně oslavit, a tak jsme se rozhodli, že toto jubileum nepřejdeme bez povšimnutí.

My, žáci 8. A, jsme si pro žáky 4. a 5. tříd přichystali speciální výukový program rozdělený do tří částí.

Cílem první části bylo představit mladším spolužákům, kteří se teprve začínají seznamovat s českou historií v hodinách vlastivědy, nejvýraznější postavu, jež se zasloužila o vznik samostatného Československa – Tomáše Garriqua  Masaryka. Podstatné pro nás bylo, aby si pozorní posluchači odnesli poznatky z jeho osobního života, aby si uvědomili, že i světově uznávaný politik byl především člověk, který miloval rodinu, věnoval se svým koníčkům, vážil si lidí s vlastním názorem.

Do druhé části našeho programu se už čtvrťáci a páťáci museli aktivně zapojit. Byla pro ně připravena soutěž, v níž si vyzkoušeli, jak rozumí slovenštině, získali znalosti o období první republiky. Děti byly opravdu šikovné a byly za svou snahu a zápal pro hru odměněny.

Tečkou za celou akcí byl sborový zpěv písně Ach, synku, synku. Tu jsme nacvičili v hodinách hudební výchovy. Byli jsme rádi, že se k našemu zpěvu spontánně připojili i naši „posluchači“ se svými učitelkami.

Potěšilo nás, že k připomínce významného mezníku našeho národa přispěla i školní jídelna. Po celý týden jsme si pochutnávali na klasických pokrmech české kuchyně.

Za zmínku stojí také nápad dětského parlamentu vyhlásit „Dny trikolory“. Byl to opravdu zajímavý pohled, když v lavicích seděly děti sladěné do našich národních barev.

Doufáme, že všechny aktivity pořádané k uctění 28. října 1918 děti zaujaly a alespoň v některých vzbudily zájem poznávat českou historii.

žáci 8. A

Oficiální informační server města Plzně